FAQ  •  Zarejestruj  •  Zaloguj

Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

<<

PeterO

Posty: 1009

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2013, 14:39

Lokalizacja: Bydgoszcz/Poznań/Warszawa

Frakcja: Cygnar

Post piątek, 29 maja 2020, 17:42

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Dawid napisał(a):Od zawsze uwielbiałem gry na 0 punktów. Zawsze się dziwiłem czemu PP nie potraktowała poważniej tego typu rozgrywki i nie poświęciło mu więcej uwagi.


Bo na jednym boxie nie zarobią tyle co na 2 listach na 75p, proste :P
Żbik napisał(a): Lepiej się przypierdolić i przeprosić, niż się nie przypierdolić i potem żałować.
<<

DaGreenBoy

Avatar użytkownika

Posty: 2173

Dołączył(a): czwartek, 21 lutego 2013, 20:09

Frakcja: Trollbloods

Post piątek, 29 maja 2020, 17:52

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Dawid napisał(a):Od zawsze uwielbiałem gry na 0 punktów. Zawsze się dziwiłem czemu PP nie potraktowała poważniej tego typu rozgrywki i nie poświęciło mu więcej uwagi. Od siebie mogę dodać, że jeśli chcecie zaznajomić gracza ze wszystkimi rodzajami jednostek to można grać na 10/12/15 punktów z czego punkty te można wydać tylko na oddziały i/lub solosów. Wtedy mamy pełną paletę jednostek do gry.

Nie każdy lubi grać na unitach czy solosach
Dlatego 0 na start i kolejno 25/50/75 / druga lista/ pełna frakcja/i następna frakcja ;)
Trollbloods : The Best Faction.
Khador: Only jack-heavy lists.
Chętnie zagram na małe punkty.
<<

Ven

Avatar użytkownika

Posty: 1194

Dołączył(a): wtorek, 4 czerwca 2013, 10:03

Frakcja: Protectorate of Menoth

Post piątek, 26 czerwca 2020, 00:18

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Odświeżając dyskusję miałem parę przemyśleń. Ostatnio brakowało mi nerdzenia i trochę w innych rejonach gier posiedziałem. Teraz już spowrotem granie w papmperki . Natomiast to co widziałem w inych społecznościach było niejako natchnieniem do napisania posta. Te środowiska były całkiem nieźle przygotowane na przyjęcie nowego gracza. Mimo tego, że wchodziłem w gry mające po kilkanaście lat, w tym przypadku karcianka lotra (od 200X) i mmorpg (też coś takiego).

To co w dyskusji mocno padło, to że trochę problemem to kwestie mimo wszystko nowych graczy i zaangażowania środowiska. Dokładniej czego brakuje to sposobu na złamanie bariery wejścia i promocji w nowocześniejszych kanałach.


Dostępu do modeli, ilości, które trzeba nabyć = ułatwienie i dodardztwo co kupować

Tutaj niby nie jest, źle z dostępem. Problem zaczyna się gdy chcemy kupować nowości = wydajemy na nie kupę siana. Starsze można pozbierać z rynku. Jest to łatwe, szczególnie w dużych frakcjach. Za to mniejsze frakcje mają problem z ofertowaniem w rynku wtórnym, bo nie ma ich aż tyle. Kwestia rozbudowania systemu też jest trudnym tematem, bo ciężko małemu sklepowi stacjonarnemu utrzymać chociaż startery do gier. Fajna idea była kiedyś z Battle Boxami na 35 (?) punktów. Dalej (niestety) utrzymanie ich dla paru frakcji (nawet dla popularnych sklepów online) jest trudne. Rozwiązaniem na to jest pomoc w wyborze tego co można łatwo i szybko zdobyć - by pokierować co warto na start co nie, pomóc w wyborze ofert. Na zasadzie: Looknij tutaj bo ktoś ostatnio wrzucał ofertę na armię, której szukasz.


Gier treningowych i wygospodarowania czasu na trenning = ktoś w środowisku angażuje się i pomaga nowemu graczowi

Tutaj najważniejszy jest kontakt do lokalnego środowiska i osoby, które mają chęć/siłę się w "szkolenie" zaangażować. Kogoś kto już na zasadzie mistrz-uczeń pomoże wejść w system i odrazu wyedukuje od podstaw. Jak pewnie zauważyliście w swoich środowiskach, właśnie takie osoby zostały najczęściej. Jak kogoś znały na tyle by im pomógł lub po prostu taka relacja się stworzyła doprowadzając do wkręcenia się i w ostateczności usamodzielnienia.


Dostęp do podstawowych materiałów o grze = muszą być poradniki jak zacząć, na co się zdecydować

W środowisku było sporo fajnych inicjatyw jak Warroom czy Moment of Clarity, gdzie pojawialo się sporo materiału. To co potrzeba by się pojawiło to materiał w podcastach/opisach/graniu nt.
"jak zacząć"
" opis frakcji dla początkującego"
"Najlepsi casterzy"
" na co zwracać uwagę przy tworzeniu rozpiski"

vs. ilość raportów bitewnych. To jest materiał dla kogoś, kto jak chce zacząć grać i się "nakręca" to czyta co wlezie ale większości nie rozumie. No i ja wiem, że ta gra jest bo angielsku ale materiały powinny być w naszej pięknej polszczyźnie. Jedna bariera mniej ;)

Jako fajny wzór ostatnio obserwuję Knights Machine (https://knightsmachine.com) i zdecydownie mocniej stawiają na opisy taktyk. Dlatego też lepiej mi się to czyta niż opis raportów bitewnych. Raporty zrobić jeden porządny nagrany z przyspieszoną grą i komentarzem wykorzystując youtube. O tym niżej ;)

Promocja = kanały social media, blogi, podcasty i pojawianie się na konwetnach, forum wymiera. Pokazanie świata Warmachine

To pierwsze to otwarcie grupy facebookowej czy wypozycjonowanie bloga w kanałach online by jak ktoś wpisze "warmachine" i jest z polski, to wyskakuje mu konkretna grupa gdzie docelowo miałby trafić. Stety niestety widzicie to pewnie tutaj, ze forum jest raczej przestarzałym sposobem komunikacji i powoli wymiera. Pocieszę, że nie tylko tutaj, tylko generalnie padają. Dzisiaj social media, blogi, podcasty.

Drugi temat zw. z konwetnami wymaga już więcej energii ale do ogarnięcia, szczególnie jak pojawiają się sklepy prowadzące Warmachine. Wiadomo, że teraz COVID i pewnie nic się za bardzo nie odbędzie, ale potrzebna do promocji jest grupa i wsparcie może konkretnego sklepu by się jednak na paru największych imprezach pojawić, choćby robiąc turniej w ramach konwentu. Osobiście myślę czy w Poznaniu nie rzucić hasła na zrobienie masetera ramach Pyrkonu, jeżeli będzie w przyszłym roku.

Ostatnie to są w niektórych grupach fajne inicjatywy przedstawiające fluff świata jak np: "Wojtek czyta Warhammera". Ponad 700 filmików o świecie. Tutaj problem jest z materiałami, ale trochę z pomocą przychodzi LOs Warmachine. Tam jest sporo materiału, wystarczyłoby co kluczowe potłumaczyc i po promować w kanałach online.


Gralnia i regularne spotkania = musi być

Turnieje turniejami ale musi być miejsce i zaplecze do grania towarzyskiego + regularny czas spotykania się. To trzyma mocno towarzystwo i pozwala poukładać sobie rutyne tygodnia. W Poznaniu już się utarło, że są to czwartki popołudniu i bywało często na takim graniu więcej osób niż na turniejach. Moim zdaniem nie ma co robić za dużo lokali tylko jak już to liga dla funu (jak Oblivion) + zrobienie w danym ośrodku naprawdę fajnego mastera + na ile możliwe to jeżdzenie na inne. Z tym ostatnim wiadomo, życie pokazuje jak jest, ale też mniej lokali = więcej weekendów i bardziej wyczekiwane mastery. Gralnia to osobny temat. Wydaje się, że dzisiaj za naprawdę niewielkie w stosunku do tego hobby pieniądze, można takie zaplecze terenowe stworzyć. Jak każdych 3 graczy zrzuci się na 2 omakietowane stoły to zaplecze jest. Z czego myślę, że w Polsce już nie ma za dużego problemu z tym. Jest tylko kwestia miejsca - tutaj dom kultury a dzisiaj też Puby lub po prostu dogadanie się ze sklepem jest realne, nawet odpłatnie (nikogo te pare złociszy nie zbawi miesięcznie - 2-3 piwa mniej).


Globalne/lokalne środowisko współpracuje = grupa nie osoba

Kwesita tego, że jak jesteśmy środowiskoem trzeba kooperować na poziomie globalnym by była jedna grupa/jedno miejsce, gdzie się dzieje (z reguly online) i lokalnie wszyscy wspierają. Do tej pory zawsze były osoby w Poznaniu (Krawat, Bartek, Maestro) co zawsze wkładały więcej pracy ale ostatecznie na w organizacji całego mastera współpracowała większość. To ważne by jednak nie jedna osoba robiła całość, a każdy dodał cegiełkę. Wymyślił ligę, pomógł w ogarnięciu miejsówy, popromował na konwencie.


Podsumowując:
Wśród nas są osoby, które naprawdę dużo dorzuciły do środowiska, odnajdują się w konkretnych rolach lepiej/gorzej. Mam nadzieję, że ta energia nie znikła a u innych co się nie udzielali aż tak ma szansę się pojawić. Osobiście po zamrożeniu czuję energię do dalszego grania i udziału w w takich inicjatywach. Pytanie moje do Was czy zgadzacie się z powyższymi, macie siły by odmrozić trochę system?
ObrazekObrazek
<<

Musza

Avatar użytkownika

Posty: 1257

Dołączył(a): sobota, 4 lutego 2017, 19:48

Frakcja: Circle Orboros

Post piątek, 26 czerwca 2020, 08:09

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

chłopaki z KnightsMachine pracują nad przywróceniem programu Press Gang jako twór fanowski, a ich strona rozbuduje się o tutoriale dla nowych graczy z dostępem do gry demo z aktualnie dostępnym online PG na WarTable (pracują nad formatem battleboxowym)
Obrazek
<<

Ven

Avatar użytkownika

Posty: 1194

Dołączył(a): wtorek, 4 czerwca 2013, 10:03

Frakcja: Protectorate of Menoth

Post piątek, 26 czerwca 2020, 18:05

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

coś więcej wiesz?
ObrazekObrazek
<<

Ven

Avatar użytkownika

Posty: 1194

Dołączył(a): wtorek, 4 czerwca 2013, 10:03

Frakcja: Protectorate of Menoth

Post poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:31

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Trochę oddźwięk ostatrni pokazuje, że przynajmniej w kestii forum mam rację ;)

Pewnie przeniosę dyskusję na FB - gdzies w lipcu, po urlopie ;)
ObrazekObrazek
<<

Ice-T

Avatar użytkownika

Posty: 4566

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2013, 10:10

Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:25

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Ja dodam tylko ze FB jest bardzo chaotyczne i trudne do prowadzenia ciągnącej się w czasie dyskusji, fora są uporzadkowane ale tracą na dynamicznej interakcji jaka jest na FB.
Sytuacja zła jaką mamy zaczyna się u samej góry system jest nie czarujmy się wogóle nie rozpoznawalny, często nawet wśród graczy innych systemów stanowimy jakiś mityczny pierwiastek.
Jak u mnie w pracy powiem na głos Warhammer to każdy wie co to choćby gra komputerowa, ktokolwiek co miał kiedykolwiek wspólnego z grami wie co to warhammer. Duze grupy przyciągają ludzi a małe się zapadają. Idealny przykłąd przerobiliśmy w Bielsku od 20 aktywnych graczy turniejowo do 0 i nie widać żeby miało się podnieść powyżej 2 czyli ja i Koza.
<<

Musza

Avatar użytkownika

Posty: 1257

Dołączył(a): sobota, 4 lutego 2017, 19:48

Frakcja: Circle Orboros

Post poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:36

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Ven napisał(a):coś więcej wiesz?


Nagrałem o tym podcast promocyjny z inicjatorem, ale prosił, żeby się wstrzymać z publikacją i rozprzestrzenianiem detali dopóki tematu nie domknie. Poniedziałek to planowana premiera programu i podcastu.
Obrazek
<<

QcDWG

Avatar użytkownika

Posty: 2267

Dołączył(a): poniedziałek, 19 września 2016, 17:39

Lokalizacja: Śląsk

Frakcja: Cygnar

Post wtorek, 30 czerwca 2020, 11:04

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Co to za grafiki press gangu na fejsiku
Tylko konstruktywne i merytoryczne opinie
<<

Shaysome

Avatar użytkownika

Posty: 476

Dołączył(a): sobota, 21 czerwca 2014, 18:54

Frakcja: Legion of Everblight

Post wtorek, 30 czerwca 2020, 11:31

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Qc - Musza napisał o tym parę postów wcześniej :P
Musza napisał(a):chłopaki z KnightsMachine pracują nad przywróceniem programu Press Gang jako twór fanowski, a ich strona rozbuduje się o tutoriale dla nowych graczy z dostępem do gry demo z aktualnie dostępnym online PG na WarTable (pracują nad formatem battleboxowym)
<<

QcDWG

Avatar użytkownika

Posty: 2267

Dołączył(a): poniedziałek, 19 września 2016, 17:39

Lokalizacja: Śląsk

Frakcja: Cygnar

Post wtorek, 30 czerwca 2020, 14:17

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Nie umie znaleźć linka widziałem tylko grafike
Tylko konstruktywne i merytoryczne opinie
<<

Karpiu

Avatar użytkownika

Posty: 1870

Dołączył(a): poniedziałek, 11 maja 2015, 15:46

Frakcja: Khador

Post wtorek, 30 czerwca 2020, 15:11

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Musza napisał(a):
Ven napisał(a):coś więcej wiesz?


Nagrałem o tym podcast promocyjny z inicjatorem, ale prosił, żeby się wstrzymać z publikacją i rozprzestrzenianiem detali dopóki tematu nie domknie. Poniedziałek to planowana premiera programu i podcastu.


Qc Sorry ale co jest tu nie wyraznie napisane ?
Domkna termat to oglosza. Jak chcesz dzialac jako PG zacznij sam juz teraz ;)
<<

QcDWG

Avatar użytkownika

Posty: 2267

Dołączył(a): poniedziałek, 19 września 2016, 17:39

Lokalizacja: Śląsk

Frakcja: Cygnar

Post wtorek, 30 czerwca 2020, 15:16

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

widziałem grafikę i myślałem że już coś wrzucili a mój feed na fejsie mi tego nie pokazał
Tylko konstruktywne i merytoryczne opinie
<<

Cyel

Avatar użytkownika

Posty: 1235

Dołączył(a): sobota, 1 marca 2014, 20:46

Frakcja: Grymkin

Post środa, 1 lipca 2020, 10:59

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

Ven napisał(a):Trochę oddźwięk ostatrni pokazuje, że przynajmniej w kestii forum mam rację ;)

Pewnie przeniosę dyskusję na FB - gdzies w lipcu, po urlopie ;)


Wydaje mi się, że odźwięk jest mały, bo już dużo zostało w temacie powiedziane. Padły pomysły ale z powodu C. nawet nie było kiedy ich wprowadzić w życie. Dalsze wałkowanie dyskusji "na sucho" nie jest wdg. mnie potrzebne. Zróbmy coś, sprawdźmy efekty, wtedy wróćmy do gadania.
<<

yaro

Avatar użytkownika

Posty: 7582

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2013, 11:25

Lokalizacja: Krakow

Frakcja: Skorne

Post środa, 1 lipca 2020, 12:35

Re: Jak uzdrowić środowisko vol.2 2020

cyel +1
Herudaio napisał(a):Nobody expects the Iosian inquisition!

0-6(1) > 10-7(3) ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje o WM&H

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości